dostarczamy nowoczesne technologie
Wtorek, 7 lipca

FAQ - Najczęściej zadawane pytania


Grupa:

1. O czym informuje oznaczenie AWG 28, występujące np. w opisie przewodów telefonicznych?

2. Jak są rozprowadzone połączenia wewnątrz rozgałęźników telefonicznych RT1 #01804 i RT4 #01803?

3. Z jakimi magnetofonami mogą współpracować urządzenia do nagrywania rozmów telefonicznych UT-4 i UT-5?

4. Co oznacza określenie szychowy w odniesieniu do sznurów spiralnych?

5. Co oznaczają symbole 8p8c, 6p4c, ... w nazwach złączy modularnych? Jak "przetłumaczyć" to na oznaczenia RJ?

6. Jaki jest schemat połączeń w łącznikach telefonicznych R1?

7. Potrzebuję zlokalizować połączenia punkt końcowy <-> krosownica (patch panel) w nieznanej mi instalacji telefonicznej (teleinformatycznej). Czy posiadacie urządzenie, które mi to umożliwi?

8. Czym różnią się złącza 8p8c na drut i na linkę? Czy można stosować je zamiennie?

9. Czy złącza 8p8c ekranowane zacisnę każdą zaciskarką przeznaczoną do złączy 8p?

10. Czy urządzenia UT-6 (zabezpieczenie linii telefonicznej) są jednorazowego użytku?

11. Mam podłączony telefon poprzez złącze w polskim standardzie (płaska wtyczka, pięć bolców). Jak do takiego gniazdka podłączyć dodatkowe urządzenie zakończone złączem modularnym (fax, modem, nowy telefon), aby nie stracić możliwości korzystania ze starego aparatu?

12. Mam pojedyncze gniazdo telefoniczne zakończone złączem modularnym. Jak wpiąć do niego jednocześnie telefon i modem ADSL? Czy urządzenia nie będą się zakłócać?

13. Czy wasze łączówki 10-parowe pasują do przełącznic stosowanych przez TP-SA?

14. Puszki podtynkowe PP1 i PP2 nie posiadają łapek. Jak ją przymocować?

15. Czy urządzenia typu UT-7 (UT-7A) wymagają dodatkowego zasilania?

16. Do czego służy rozgałęźnik telefoniczny RT5 #01882?

17. Jaki jest sposób montażu skrzynki zewnętrznej #04786? Nie ma żadnych otworów ani uchwytów.

18. Jak mogę poradzić sobie ze skręcającym się przewodem słuchawkowym w telefonie?

19. Czy za pomocą łącznika #00815 można łączyć kable UTP?1. O czym informuje oznaczenie AWG 28, występujące np. w opisie przewodów telefonicznych?
AWG (ang. American Wire Gauge) to system jednostek grubości przewodów i kabli, który nie ma arytmetycznego przelicznika na system metryczny. W związku z tym trzeba posługiwać się odpowiednimi tabelami porównawczymi. AWG 28 = 0,32mm średnicy (0,08mm²).

2. Co oznacza określenie szychowy w odniesieniu do sznurów spiralnych?
Oznacza konstrukcję przewodu nadającą sznurom spiralnym lepsze parametry odporności na wielokrotne rozciąganie podczas eksploatacji (specjalny rodzaj oplotu taśmy miedzianej na tetronowej osnowie w polwinitowej izolacji żyły).

3. Z jakimi magnetofonami mogą współpracować urządzenia do nagrywania rozmów telefonicznych UT-4 i UT-5?
Mogą współpracować z każdym magnetofonem wyposażonym w wejście mikrofonowe typu mini-Jack 3,5mm. UT-5 posiada dodatkowo wyjście typu Remote Control (mini-Jack 2,5mm) służące do sterowania zapisem magnetofonu ustawionego domyślnie na nagrywanie. Jeżeli magnetofon jest wyposażony w takie wejście, wówczas podniesienie słuchawki w telefonie wywołuje uruchomienie magnetofonu i automatyczne nagrywanie rozmowy.

4. Jak są rozprowadzone połączenia wewnątrz rozgałęźników telefonicznych RT1 #01804 i RT4 #01803?
W rozgałęźniku RT1 dwa środkowe piny złącza męskiego 6p4c połączone są ze złączem żeńskim L1, a dwa zewnętrzne piny ze złączem żeńskim L2.
W rozgałęźniku RT4 znajduje się elektroniczny przełącznik, który wykrywając obciążenie linii telefonicznej przez urządzenie na jednym ze złączy żeńskich rozgałęźnika (np. podniesienie słuchawki w telefonie) odłącza od linii drugie złącze i uniemożliwia przerwanie połączenia lub podsłuchanie rozmowy przez urządzenie podłączone do drugiego złącza.

5. Co oznaczają symbole 8p8c, 6p4c, ... w nazwach złączy modularnych? Jak "przetłumaczyć" to na oznaczenia RJ?
Symbole te oznaczają ilość pozycji oraz rzeczywistą ilość kontaktów przewodzących umieszczonych w złączach modularnych np. modularne złącze RJ-11 to złącze, które posiada 6 pól, do których włożono tylko 4 kontakty (pozostałe 2 są wolne) – 6p4c, RJ-12 to 6p6c, RJ-10 to 4p4c, RJ-45 to 8p8c.

6. Jak mogę poradzić sobie ze skręcającym się przewodem słuchawkowym w telefonie?
Należy zakupić złącze modularne przeciwskrętne. Umieszczenie złącza pomiędzy słuchawkę a przewód słuchawkowy zapobiega skręcaniu się kabla słuchawkowego. Posiadamy w swojej ofercie 2 modele takich złączy.
Są to:
#00875,
#04305.

7. Jaki jest sposób montażu skrzynki zewnętrznej #04786? Nie ma żadnych otworów ani uchwytów.
Jest to skrzynka podtynkowa, więc musi być wmurowana w ścianie. Oczywiście przykręcenie jej jest możliwe, jednak dopiero po uprzednim wywierceniu w niej otworów.

8. Do czego służy rozgałęźnik telefoniczny RT5 #01882?
RT5 służy do łączenia ze sobą dodatkowych urządzeń (sygnał świetlny, dodatkowy dzwonek, dodatkowa słuchawka, automatyczna sekretarka czy urządzenie do nagrywania rozmów). Ilość urządzeń podłączonych do jednego gniazda telefonicznego jest ograniczona ich rodzajem, gdyż sumaryczne obciążenie urządzeniami jednej linii może powodować jej zablokowanie.

9. Czy urządzenia typu UT-7 (UT-7A) wymagają dodatkowego zasilania?
Nie. Urządzenia te wykorzystują prąd sygnału dzwonienia sieci telefonicznej, tak jak zwykły dzwonek telefoniczny.

10. Puszki podtynkowe PP1 i PP2 nie posiadają łapek. Jak ją przymocować?
Puszki podtynkowe typu PP1 (bez łapek) muszą być używane z puszkami instalacyjnymi ø60 wyposażonymi w boczne otwory o rozstawie 60mm i śruby mocujące.
Puszki podtynkowe typu PP2 instaluje się do uniwersalnych puszek montażowych systemu AMO (np. #00443).

11. Czy wasze łączówki 10-parowe pasują do przełącznic stosowanych przez TP-SA?
Tak.

12. Mam pojedyncze gniazdo telefoniczne zakończone złączem modularnym. Jak wpiąć do niego jednocześnie telefon i modem ADSL? Czy urządzenia nie będą się zakłócać?
W przypadku linii ADSL należy użyć cyfrowy filtr telefoniczny ADSL (#05030), który separuje sygnał modemu ADSL od sygnału telefonu.

13. Czy urządzenia UT-6 (zabezpieczenie linii telefonicznej) są jednorazowego użytku?
Tak, ponieważ zastosowano w nich odgromniki gazowe z zabezpieczeniem, które podczas wyładowania atmosferycznego powoduje zwarcie obu żył do ziemi, w celu ochrony urządzeń teletechnicznych przyłączonych do linii. Po takiej awarii zabezpieczenie należy wymienić na nowe.

14. Mam podłączony telefon poprzez złącze w polskim standardzie (płaska wtyczka, pięć bolców). Jak do takiego gniazdka podłączyć dodatkowe urządzenie zakończone złączem modularnym (fax, modem, nowy telefon), aby nie stracić możliwości korzystania ze starego aparatu?
W takiej sytuacji proponujemy wymianę puszki telefonicznej na taką, która posiada złącza w obu standardach - polskim i amerykańskim (np. #00812). Można również zastosować przejściówkę z rozdzielaczem, ze standardu polskiego na amerykański wyposażoną w dodatkowe złącze "polskie" (#01907).

15. Jaki jest schemat połączeń w łącznikach telefonicznych R1?
Zawsze zgodnie z numeracją kontaktów, czyli pierwszy kontakt z lewej strony z pierwszego gniazda z pierwszym kontaktem z lewej strony gniazda drugiego, itd.

16. Potrzebuję zlokalizować połączenia punkt końcowy <-> krosownica (patch panel) w nieznanej mi instalacji telefonicznej (teleinformatycznej). Czy posiadacie urządzenie, które mi to umożliwi?
Tak. Jest to sonda indukcyjna z szukaczem par przewodów (#02309). Urządzenie umożliwia wykrycie szukanej pary metodą zbliżeniową bez konieczności uszkodzenia izolacji kabla.

17. Czym różnią się złącza 8p8c na drut i na linkę? Czy można stosować je zamiennie?
Różnią się konstrukcją ostrza, które wbija się w miedziany przewodnik. Przekrój ostrza przeznaczonego do drutu ma kształt przypominający odwróconą literę Y. Nie można stosować ich zamiennie (chociaż złącze przeznaczone na drut da się zacisnąć na lince, ale nie zapewni to dokładnego połączenia).

18. Czy złącza 8p8c ekranowane zacisnę każdą zaciskarką przeznaczoną do złączy 8p?
Tak, gdyż o kontakcie ekranu wtyku z folią przewodu ekranowanego decyduje konstrukcja złącza modularnego RJ-45, gdzie zaciskane są nie tylko żyły przewodu, ale także jego płaszcz zewnętrzny z ekranem. Należy jedynie pamiętać o „wywinięciu” ekranu na zewnątrz płaszcza przewodu.

19. Czy za pomocą łącznika #00815 można łączyć kable UTP?
Tak, należy jednak pamiętać, że łącznik #00815 nie spełnia wymogów kat.5.

na początek